Made in Brochów w projekcie Active Citizens

"GLOBALLY CONNECTED, LOCALLY ENGAGED"

Aktywna Społeczność (Active Citizens) to międzynarodowy projekt British Council prowadzony w 30 krajach Europy i świata. Założeniem projektu jest wzmacnianie kompetencji zarządzania organizacjami działającymi w środowiskach lokalnych.

Wiecej o Active Citizens na stronie British Council.

Nasze uczestnictwo w projekcie obejmuje intensywne szkolenie we Wrocławiu oraz wyjazd studyjny ISV London 2016, zdobytą wiedzę i umiejętności przekazujemy dalej.

Szkolenie Wrocław

Jest nam niezmiernie miło, że Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego z ramienia Gminy Wrocław wytypowało Made in Brochów, jako aktywistów lokalnych do udziału w szkoleniu Active Citizens. Szkolenie odbyło się dniach 15-19.06.2015 r.

CO ZACHOWAMY I WYKORZYSTAMY W PRACY W SPOŁECZNOŚCI LOKALNEJ:
- metody współpracy w celu rozwiązania problemów
- metody aktywnego uczestnictwa w dialogu
- umiejętność zarządzania różnorodnością
- praktyczne narzędzia pracy w społeczności lokalnej, szczególnie:

  • planowanie i wdrażania projektów w oparciu o doceniającą dociekliwość
  • praca na zasobach
  • mapowanie powiązań w społecznościach

Wyjazd studyjny ISV London 2016
20-27 lutego 2016 roku mieliśmy przyjemność reprezentować Polskę i naszą społeczność lokalną w międzynarodowej wizycie studyjnej – ISV (International Study Visit), w spotkaniu uczestników i uczestniczek szkoleń Active Citizens z wielu krajów, organizowanym przez British Council.

Było to ogromne doświadczenie dla wszystkich 25 uczestników z takich krajów jak: Polska, Bangladesz, USA, Wielka Brytania, Ukraina, Jordania, Pakistan, Liban, Egipt. Spotkanie trwało siedem dni wypełnionych po brzegi: szkoleniami, dialogami, interaktywnymi spacerami, wizytą w Parlamencie oraz w wybranych społecznościach lokalnych Wielkiej Brytanii. Była to przede wszystkim szansa na podzielenie się doświadczeniami z wdrażania różnych działań i projektów poszczególnych uczestników, okazja do zobaczenia jak to wygląda z innej perspektywy, w różnych stronach świata.

Najbardziej niesamowite dla mnie było to, że tak różniący się między sobą pod każdym względem ludzie: kulturą, płcią, religią, wiekiem, statutem społecznym, współistnieliśmy ze sobą przez 7 dni i z tak niesamowitą świeżością dawaliśmy i jednocześnie chłonęliśmy wiedzę o sobie nawzajem. Zauważyłam, że mimo różnorodności działań każdego z nas, z wieloma uczestnikami znalazłam wspólny mianownik, co ma szansę rozwinąć się w ciekawą współpracę międzynarodową (…) Wyjazd ten uświadomił mi przede wszystkim, jak niewiele wiem o kulturze krajów nie tylko tych dalekich, ale i tych całkiem "sąsiedzkich". Uświadomił mi, na jak wielu stereotypach opieram się w swoim życiu, ale jak łatwo te stereotypy dają się obalić, o ile ma się umysł otwarty na nowe (...)”.

Katarzyna Słysz-Michońska